V današnjem času je ključnega pomena, da so pridobljene informacije relevantne. Pomembno je vedeti, od kod informacija izvira, ali jo je mogoče potrditi iz vsaj dveh drugih virov ter kakšna je zanesljivost vseh treh virov.
Dva ljudska izreka pravita: »V času vojne je resnica prva, ki izgubi« in »Več glav, več vé.« Rusko-ukrajinska vojna ostaja pereča tematika tudi danes, zato je bila z namenom ohranjanja resnice in zagotavljanja pravilnih informacij organizirana konferenca Russian Disinformation: Tactics, Influence and Threat to National Security oziroma pod slovenskim naslovom Ruska dezinformacija: taktike, vplivi in grožnje nacionalni varnosti. Konferenca je potekala v National Press Club v Washingtonu in preko spleta. Na dogodku so se zbrali ukrajinski, ruski in drugi strokovnjaki ter predstavniki medijev, politike, varnostnih služb, človekovih pravic in različnih verskih skupnosti. Obravnavali so izzive, ki jih prinaša ruska dezinformacija, analizirali mehanizme ruskih vplivnih operacij in razvijali strategije za obvladovanje teh groženj.
Konferenco je organizirala koalicija proti dezinformaciji, zveza nevladnih organizacij (Coalition Against Disinformation, an alliance of non-governmental organisations), ki se osredotoča na problematiko širjenja dezinformacij oziroma dezinformiranja na različnih platformah. Med člani te koalicije spadamo tudi SiCEH. Delujemo predvsem na ozaveščanju in povečanju zavedanja pomembnosti kibernetski varnosti ter si prizadevamo izboljšanje odpornosti v okviru zveze NATO.
Na konferenci so strokovnjaki preučili vpliv ruskih dezinformacij na upravljanje, volilne procese in verske svoboščine, pri čemer so izpostavili tudi zasedena ozemlja, kot sta Krim in Donbas. Razpravljali so o izzivih pri zaznavanju dezinformacij v realnem času ter o pomembnosti preverjanja dejstev in odgovornosti medijev.
Tadej Nared, predsednik uprave in so-ustanovitelj fundacije SiCEH, se je 29-tega oktobra 2024 kot govorec udeležil te mednarodne konference in dodal svoje strokovno mnenje na podlagi več letnih izkušenj iz področja kibernetske varnosti ter cyberwarfare.
Njegov prispevek si lahko ogledate tukaj:
Poudarek je bil tudi na poročilu, ki analizira taktike dezinformacij in njihov vpliv na verske pravice ter volilne procese, kar je dodatno podprlo prizadevanja za zaščito informacij in demokratičnih vrednot. SiCEH se aktivno vključuje v te debate in prispeva k širšemu razumevanju kompleksnosti sodobnih kibernetskih groženj, vključno s kampanjami dezinformacij, ter krepi varnost in dobrobit državljanov v državah članicah NATO. Poročilo konference pa je dostopno tudi v PDF obliki na tem naslovu: https://www.slideshare.net/slideshow/report-russian-disinformation-tactics-impact-and-threats-to-national-security-2-pdf/272830764